Huthierna i Jemen har avfyrat en första robot mot Israel – och säger sig överväga att blockera ett strategiskt sund. Iran fortsätter att skicka robotar mot Israel och länder kring Persiska viken, med ett tiotal skadade nära Jerusalem på lördagseftermiddagen. I Iran uppges ett 40-tal ha dödats i israeliska anfall.
Den Iranallierade Huthirörelsen i Jemen går in i kriget, bekräftar de på lördagsmorgonen. I ett uttalande uppger rörelsen att de riktat ballistiska robotar mot militära anläggningar i Israel – och lovar fortsatta attacker till stöd för Iran och allierade i Libanon, Irak och de palestinska områdena.
Israels militär uppgav tidigare att en robot från Jemen – den första från huthierna sedan det pågående krigets start – skjutits ned utan att orsaka skador.
Huthiernas anslutning till kriget innebär att en ny front öppnas på Arabiska halvön. Många analytiker har tidigare lyft farhågor för attacker mot sjöfarten i Röda havet, som huthierna även under Gazakriget angrep till stöd för allierade Hamas. På lördagen uppger huthitoppen Mohammed Mansour att rörelsen ”överväger att stänga” sundet Bab al-Mandab – porten till Röda havet – vilket skulle påverka sjöfarten kraftigt, rapporterar Haaretz.

Invånare lämnar en skadad byggnad i Tel Aviv tidigt på lördagen. Foto: Maya Levin/AP/TT
Iran: Många dödade
Israels militär uppgav under natten att de genomfört flera anfall mot iranska ”regimmål över hela Teheran”. Vid lunchtid på lördagen säger de sig ha slutfört ytterligare en attackvåg.
Enligt iranska statstrogna medier riktades nattens anfall bland annat mot ett universitet i Teheran. Ett 40-tal iranier uppges ha dödats i angrepp på olika håll i landet.
FN:s atomenergiorgan IAEA uppger att området kring det iranska kärnkraftverket Bushehr attackerades sent på fredagen – det tredje angreppet mot anläggningen på tio dagar.

En iransk Röda Halvmånen-arbetare bland bråte i Teheran efter en tidigare amerikansk-israelisk attack i Teheran. Bild tagen på lördagen. Foto: Vahid Salemi/AP/TT
Attack mot flygplats
Även de iranska anfallen fortsätter, med flera robotsalvor avfyrade mot bland annat Tel Aviv och Jerusalem. Ett tiotal israeler har skadats lindrigt i samband med att iranska robotar skjutits ned över Jerusalemområdet, uppger israelisk räddningstjänst strax efter lunchtid på lördagen.
På lördagen har även fem personer skadats av bråte från en nedskjuten iransk robot i Abu Dhabi i Förenade arabemiraten. I Kuwait rapporteras en drönarattack ha orsakat stora skador på radarsystemet vid landets internationella flygplats.
På fredagen skadades minst tolv personer från USA:s militär – två av dem allvarligt – i ett iranskt robot- och drönarangrepp mot en flygbas i Saudiarabien, enligt källor till AP och andra amerikanska medier. Även flera tankplan ska ha fått skador i attacken.












