Iran kan ha kvar stora delar av sitt lager av anrikat uran enligt preliminära underrättelser till ett antal regeringar i Europa, skriver Financial Times.
Iran har cirka 400 kilo uran som har anrikats upp till 60 procent, enligt Internationella atomenergiorganet (IAEA).
Hur mycket anrikat uran som fanns på de kärnenergianläggningar som bombades av USA är oklart.
Men enligt underrättelseuppgifter som presenterats för flera europeiska länder så fanns merparten av det anrikade uranlagret inte vid anläggningen i Fordo, som bombades. Uranet hade i stället fördelats till en rad olika platser, uppger två källor med insyn för tidningen.
Iranska tjänstemän har också antytt att anrikat uran flyttades innan USA bombade Fordo, skriver FT.
Inget flyttades enligt Trump
Tidigare har också israeliska tjänstemän med insyn sagt att det finns bevis för att Iran flyttat utrustning och anrikat uran från Fordo, enligt The New York Times.
USA:s president Donald Trump hävdar att inget anrikat uran flyttats från Fordo innan bombningen.
”Ingenting togs ut ur anläggningen”, skriver han på Truth Social på torsdagen.
Enligt Trump skulle det tagit för lång tid samt varit för farligt och svårt att flytta uranlagret.
Skilda åsikter
Åsikterna går isär om hur framgångsrika de amerikanska bombningarna av de iranska atomanläggningarna har varit.
Iran har medgivit att det handlar om ”svåra skador”.
CNN och andra amerikanska medier har tidigare – med hänvisning till källor med insyn i en hemligstämplad första utvärdering inom Pentagon – rapporterat att varken Irans lager av anrikat uran eller de centrifuger som används för anrikning bedöms ha förstörts i attackerna.
Donald Trump har avfärdat den rapporteringen och har tidigare beskrivit kärnanläggningarna som "helt förstörda".
USA:s försvarsminister Pete Hegseth beskrev på torsdagen de amerikanska bombningarna som en framgång. Han kritiserade medierna för att de ifrågasatte resultatet av insatsen.