Den kommande veckan inleds med klassiskt höstväder. SMHI har utfärdat flera varningar.
– Det är blåsigt väder att vänta, framför allt under måndagen, säger Moa Hallberg, meteorolog vid SMHI.
Ett lågtryck ligger över Atlanten och påverkar vädret i Sverige. På måndagen kommer det att blåsa rejält i landet, främst gäller det i nordvästra Götaland och sydvästra Svealand. Framåt kvällen blir det hårda vindbyar vid kusterna i Norrbotten och Västerbotten. Det väntas även en hel del regn.
– I Norrland ser det ut att komma lite större mängder regn, säger Moa Hallberg.
SMHI har gått ut med en klass 1-varning för delar av Västra Götaland om mycket hårda vindbyar. Även i Örebro län ligger en klass 1-varning för mycket hårda vindbyar.
Redan på söndagskvällen blir det mycket blåsigt i norra Lapplandsfjällen. SMHI har utfärdat en klass 1-varning för hårda vindar i kombination med snö eller blötsnö.
Under söndagen blåser det även en del i vattnen runt Sverige och det ligger ett antal klass 1-varningar för kuling.
(TT)