USA lämnade kvar och förstörde flygplan och helikoptrar under en räddningsoperation i Iran, enligt säkerhetskällor i flera amerikanska medier.
Den uppmärksammade insatsen – där en nedskjuten amerikansk pilot undsattes efter att ha hållit sig gömd i Iran i mer än ett dygn – blev oväntat komplicerad.
Två amerikanska transportplan av typen MC-130 fastnade i Isfahan-regionens sandiga bergsterräng, berättar en källa med insyn för The New York Times. Planen skulle föra piloten och specialförbandet till ett flygfält i Kuwait, men kunde inte lyfta. Då sattes tre ersättningsplan in, skriver tidningen.
Med risk för att Iran skulle få tillgång till USA:s krigsmateriel och högkänslig information totalförstördes de kvarlämnade transportplanen samt två militärhelikoptrar av amerikanska stridsflygplan, skriver nyhetsbyrån AP.
Irans utrikesdepartement antyder i ett uttalande på måndagen att insatsen var en ”vilseledande operation” där det egentliga syftet var att stjäla Irans anrikade uran, rapporterar nyhetsbyrån AFP. Irans militär hävdar att de amerikanska transportplanen blev beskjutna och därför tvingades nödlanda i just Isfahan.
USA:s president Donald Trump har beskrivit insatsen som lyckad och väntas ge ytterligare kommentarer vid en pressträff senare på måndagen.
Det var på långfredagen som ett amerikanskt stridsflyg av typen F-15E sköts ner. Två stridspiloter sköt sig ut ur planet men en av dem kunde till en början inte lokaliseras. En riskabel räddningsinsats påbörjades för att hitta amerikanen på iransk mark innan de iranska myndigheterna gjorde det.













