Labourborgmästaren Andy Burnham har tagit hem segern i ett fyllnadsval för en plats i det brittiska parlamentet. Valresultatet ger honom chansen att utmana den hårt pressade premiärministern Keir Starmer om partiets – och landets – ledarskap.
Andy Burnham vinner valet i Makerfield i nordvästra England, där han kandiderade mot Rob Kenyon från Reform.
Burnham har kallats ”kungen i norr” och är till vardags en populär politiker i Manchester. Han har lovat att utmana sin Labourkollega Keir Starmer om partiledarskapet och rollen som regeringschef – vilket kräver en plats i parlamentet.
– Vi har gått i en riktning i 40 år som helt enkelt inte har fungerat för människor och platser i den här delen av världen, säger Burnham till jublande anhängare på fredagen.
– Nu är det tid för förändring, vi har en möjlighet att vända utvecklingen, säger han och lovar att staka ut en ny väg för Storbritannien.
”Sista chans”
Burnham fick nästan 55 procent av rösterna. Valdeltagandet var historiskt högt, 59 procent.
Om Starmer lämnar sitt ämbete i år kommer Storbritannien att få sin sjunde premiärminister på tio år.
Tiotals parlamentsledamöter från det egna partiet har uppmanat Keir Starmer att avgå. Nu, efter Burnhams övertygande seger, kommer trycket på premiärministern sannolikt att öka. Enligt undersökningar är Burnham Labours mest populära politiker och skulle sannolikt vinna en direkt omröstning mot Starmer bland partimedlemmarna.
Starmer lovar att kämpa
Keir Starmer upprepar på fredagen sitt löfte om att kämpa om hans partiledarskap utmanas.
– Om jag utmanas kommer jag att kandidera, jag kommer att ställa upp. Jag har sagt upprepade gånger att jag inte kommer att undvika det.
Starmer har tidigare antytt att han skulle erbjuda Burnham en ministerpost om han vann i Makerfield.












