G7-länderna ska ge licenser till företag i Ukraina att tillverka långdistansrobotar och luftvärnssystem.
Beskedet kommer sedan ledarna för G7-länderna i ett gemensamt uttalande lovat förnyat stöd till Ukraina.
– Vi tillverkar alla för lite just nu, och det kan kompenseras genom att ge licenser till företag som har den här produktionskapaciteten, sade Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i samband med G7-mötet i franska Évian-les-Bains.
Enligt Merz är det amerikanska företag, i synnerhet, som ska ge licenser till ukrainska och europeiska vapentillverkare.
Den informella G7-gruppen (Group of Seven) består av sju av världens ledande industriländer som också betraktas som demokratier: Frankrike, Italien, Japan, Kanada, Storbritannien, Tyskland och USA.
Fram till 2014 ingick även Ryssland i gruppen som då kallades G8.









