Rättegången mot en rysk sjökapten som har åtalats för grovt sabotage och grov störning av telekommunikation har inletts i Finland. Kaptenen nekar till anklagelserna.
Fartyget Fitburg stoppades på nyårsafton 2025 efter att två datakommunikationskablar hade fått skador i Estlands ekonomiska zon, mellan Helsingfors och Tallinn. Fitburg beordrades till en hamn i Finland.
Enligt en förberedande utredning släpade fartyget ett ankare längs havsbotten i minst 13 mil innan det stoppades.
Åklagaren anser att fartyget utgjorde ett allvarligt hot mot driften av telekommunikations-, el- och gasnät i Finland, rapporterar Yle.
Kaptenen hävdar att händelsen inte var en rysk hybridattack. Även en azerbajdzjansk besättningsmedlem står inför rätta och nekar till anklagelserna.













