Flera mogna aktörer har lånat ut sin fysionomi till Agatha Christies detektiv Hercule Poirot. Kenneth Branagh är den senaste.
Nu sänds i SVT1 de tre filmer där han spelat rollen. På fredag kväll (kl 23.05) ”Mordet på Orientexpressen”, på lördag (kl 22.30) ”Döden på Nilen” och på tisdag (kl 22.15) ”Mord i Venedig”.
Den nu 65-årige Kenneth Branagh föddes i Belfast. Fadern var rörmokare och föräldrarna protestanter. När det började dra ihop sig till vad som kom att kallas The Troubles lämnade familjen Nordirland och flyttade till England. Lille Kenneth växte upp och gick i skola i Reading. Han deltog när det spelades skolteater och arbetade bort sin nordirländska accent. Studierna fortsatte på Royal Academy of Dramatic Art i London, där han som 19-åring blev utvald att vid ett besök av drottningen framföra en av Hamlets monologer.










