I den franska klassikern ”L’Atalante” möter vi ett nygift par som kämpar med sin kärlek. Paret lever på makens båt, där både besättningen och resmålen äventyrar deras äktenskap. Frågor uppstår om vad som krävs för att få en kärlek att överleva.
Under större delen av sitt liv led Jean Vigo av tuberkulos. Under inspelningen av ”L’Atalante” var han nedsatt av sin sjukdom och sägs ha regisserat vissa scener liggande. Ett halvår efter premiären av denna sin första långfilm avlider han i sviterna av sjukdomen, endast 29 år gammal. Vigo hade året innan blivit ett uppmärksammat namn med sin kortfilm ”C i uppförande”, som handlar om hur elever på en internatskola gör uppror mot lärarnas tyranni – en film som kom att förbjudas fram till 1945. Även i ”L’Atalante” tar han sig an ett potentiellt kontroversiellt ämne: äktenskapet.
Redan i första bildrutan sätter Vigo tonen för sin film. Vi ser pråmen L’Atalante ligga förtöjd vid en hamn och vi hör kyrkklockor ljuda. De ljuder för paret Juliette och Jean, som precis har vigts. Mannen är kapten på pråmen, och han tar med sig sin fru på en resa. Båtens besättning kommer att sätta deras äktenskap på prov.












