Tre av fyra livsmedel har spår av bekämpningsmedel. En ny granskning från Naturskyddsföreningen varnar för konsekvenser för både hälsa och miljö.
Naturskyddsföreningen har undersökt förekomsten av bekämpningsmedel i bland annat äpplen, vindruvor, vetemjöl, rapsolja och tomater.
Skillnaden mellan konventionellt och ekologiskt odlad mat är markant. 37 av de 50 testade livsmedlen innehöll spår av bekämpningsmedel – däribland ämnen som kan vara skadliga för bin och misstänkt cancerframkallande ämnen.
Bland de ekologiska livsmedlen hittades nästan inga bekämpningsmedel.

Enligt Naturskyddsföreningens undersökning innehöll 37 av de 50 testade livsmedlen spår av bekämpningsmedel. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Fara för hälsan
Livsmedelsverket sätter kontinuerligt gränsvärden för enskilda kemikalier. Systemet markerar hur mycket ett livsmedel kan innehålla innan det blir skadligt för hälsan.
Christina Rudén, professor i regulatorisk toxikologi och ekotoxikologi vid Stockholms universitet anser dock att Livsmedelsverkets tester är otillräckliga och att man ofta underskattar den totala kemikalieexponeringen.
– Man tar inte hänsyn till alla kemikalier som vi exponeras för utöver livsmedel. Det är som att man tittar på en liten tårtbit och glömmer resten av tårtan, säger hon.
Tillsammans bildar kemikalierna en ”cocktail av ämnen” som i längden kan bli farliga för hälsan.
– Att byta till ekologiskt är ett sätt att minska sin exponering för bekämpningsmedel, säger Christina Rudén.
Saknar stöd
Men frågan om bekämpningsmedel är komplex. Elin Engdahl, miljögiftsexpert på Naturskyddsföreningen, förklarar att dagens jordbruk är beroende av kemikalier för större och effektivare skördar.
Samtidigt har man i studien intervjuat flera bönder som vill genomföra skiftet till ekologiskt jordbruk. Något som enligt Naturskyddsföreningen försvåras av ett ekonomiskt pressat läge.
Naturskyddsföreningen anser att det är absolut nödvändigt med satsningar på ekologiska odlingar för att fasa ut kemiska bekämpningsmedel.
– Det behövs politiska styrmedel och att handeln tar ansvar. Även konsumenten behöver acceptera varor som inte alltid är perfekta till utseendet, säger Elin Engdahl.











