Ett 50-tal afrikander, en vit minoritet i Sydafrika, har anlänt i USA. Samtliga kommer att beviljas flyktingstatus efter anklagelser om att ha blivit utsatta för rasdiskriminering.
”I dag sänder USA ett tydligt budskap, i linje med administrationens utrikespolitiska agenda America First, att USA kommer att vidta åtgärder för att skydda offer för rasdiskriminering”, sade det amerikanska utrikesdepartementet i ett uttalande.
”Ingen ska behöva frukta att få sin egendom konfiskerad utan ersättning eller bli offer för våldsamma attacker på grund av sin etniska tillhörighet. Under de kommande månaderna kommer vi att fortsätta att välkomna fler afrikanska flyktingar och hjälpa dem att bygga upp sina liv i vårt fantastiska land.”