Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har landat i Sverige för ett besök i Linköping. Besöket sker dagen efter att toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin ställts in.
– Vi kommer diskutera förutsättningarna för stora exportaffärer, säger statsminister Ulf Kristersson (M).
Zelenskyj välkomnades av Kristersson på flygplatsen i Linköping och de två ledarna kramade om varandra.
Zelenskyj ska under besöket bland annat diskutera försvarssamarbetet mellan Sverige och Ukraina. Han ska också göra ett verksamhetsbesök på Saab i Linköping där stridsflygplanet Jas Gripen, som under en längre tid diskuterats inom ramarna för stöd till Ukraina, tillverkas.

Volodymyr Zelenskyj och Ulf Kristersson i Linköping. Foto: Fredrik Sandberg/TT
– Vi kommer diskutera förutsättningarna för stora exportaffärer, sade Ulf Kristersson i riksdagens EU-nämnd.
Innan Zelenskyjs ankomst till Sverige besökte han även Norge och statsminister Jonas Gahr Støre.
Tolvpunktsplan
Zelenskyjs besök sker dagarna efter att Ukraina och europeiska länder tagit fram en tolvpunktsplan för fred, enligt uppgifter till Bloomberg.

President Volodymyr Zelenskyjs regeringsplan har landat på Linköping City Airport. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Planen föreslår en vapenvila längs nuvarande frontlinjer, återförandet av deporterade ukrainska barn och ett fångutbyte. Ukraina skulle få säkerhetsgarantier, återuppbyggnadsstöd och ett snabbspår till EU-medlemskap, medan sanktionerna mot Ryssland gradvis hävs. Frusna ryska tillgångar återbetalas först om Moskva bidrar till återuppbyggnaden och ockuperad mark erkänns inte som rysk men kan bli föremål för förhandlingar.
Besöken sker även dagen efter att USA:s president Donald Trump lagt det planerade toppmötet med Rysslands president Vladimir Putin på is.
– Jag vill inte slösa bort min tid, så vi får se vad som händer, sade Trump på tisdagen.
”Betydande risker”
Ulf Kristersson ser positivt på det inställda toppmötet.
– Det fanns betydande risker med ett sådant möte, säger han.
Statsministern berättar även i EU-nämnden att mötet med Zelenskyj ska innefatta en diskussion inför mötet i Europeiska rådet på torsdagen.
Vid besöket närvarar även energi- och näringsminister Ebba Busch (KD), utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M), försvarsminister Pål Jonson (M) och utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L). En pressträff hålls klockan 15.
Under natten dödades sex personer i en rysk attack mot Ukraina.
Rättad: I en tidigare version av texten fanns en felaktig uppgift om vilka som deltagit i att ta fram en tolvpunktsplan för fred.