Herrlandslaget ska spela VM för första gången på åtta år. Som bonus ger det rejält klirr i kassan hos Svenska fotbollförbundet.
– Det känns som att spelarna har mer på banken än vad vi har, säger Kim Källström.
Fotbollschefen säger det med ett skratt, på frågan om förbundet planerade att ”lägga in kortet i baren” vid firandet av VM-avancemanget.
Men det är tveklöst välkomna miljoner som trillar in på kontot hos ett förbund som de senaste åren har genomfört omfattande sparpaket, efter att herrlandslaget missat både VM 2022 och EM 2024.
”Går inte att mäta i pengar”
VM-platsen ger minst runt 100 miljoner kronor brutto. Till Fotbollskanalen har förbundsordföranden Simon Åström tidigare sagt att den förmodade nettosumman snarare hamnar någonstans mellan 25 och 35 miljoner efter alla omkostnader.
– Det är klart att vi får en viss ekonomi i det här – och det är viktigt. Men det är långtifrån det viktigaste. Just att det är en positiv känsla kring svensk landslagsfotboll igen, det vi såg där ute i dag och hela samspelet med supportrarna. Det är något som inte går att mäta i pengar, säger Kim Källström efter 3–2-rysaren mot Polen.
Han var lättad och glad när han en bra bit efter midnatt kom ut till den mixade zonen på nationalarenan i Solna.
– Jag har trott på det här laget hela tiden, men det är klart att hösten var tuff för oss. De här tio dagarna vi har spenderat ihop (i Valencia och Stockholm), det är när lagidrott är som allra finast. Total uppvisning i lagsport, säger Källström.
”Otroligt glad för spelarna”
43-åringen var diplomatisk på frågorna om landslagets jätteförvandling efter förbundskaptensbytet i oktober. Å ena sidan ville Källström inte helt köpa bilden av hur dåligt Sverige var under Jon Dahl Tomasson. Å andra sidan konstaterade han att Graham Potter direkt ”tryckte på rätt knappar” när han tog över.
Samtidigt hyllade Källström spelarna och hur de har hanterat kvalresan.
– Jag är otroligt glad för spelarnas skull. De har kämpat hårt för det här och utstått mycket. Det har varit tufft, men mentalt har de aldrig fallit ur ramen. Det är något speciellt att spela VM, jag fick göra det en gång och det unnar jag alla de här spelarna.









