USA:s president Donald Trump och vicepresidenten JD Vance har digitalt skrivit under uppgörelsen med Iran. Från iransk sida har parlamentets talman Mohammad Bagher Ghalibaf undertecknat överenskommelsen.
Uppgiften kommer från Trump under ett möte med Frankrikes president Emmanuel Macron under det pågående G7-mötet i Frankrike.
Helheten i uppgörelsen är inte känd – och många frågor återstår att lösa.
Trump säger under mötet med Macron, där medier är närvarande, att USA inte har betalat ut några av de iranska tillgångar som USA har fryst.
Utrikesdepartementet i Teheran uppgav i samband med slutförhandlingarna att USA kommer att släppa iranska tillgångar som har hållits frysta på utländska konton – och dessutom kompensera Iran ekonomiskt för skador som orsakats i kriget.
Öppnas på fredag
USA:s president sade också, under mötet med den franske presidenten i Evian-les-Bains, att Hormuzsundet öppnas för trafik på fredag. Sundet vid Persiska viken utgör en flaskhals där en stor del av världens oljeexport vanligtvis passerar, men Iran stoppade trafiken som ett motdrag efter krigsutbrottet.
Enligt tidigare uppgifter uppges USA:s och Irans preliminära uppgörelse även handla om en 60 dagar lång vapenvila. Medan den varar ska länderna fortsätta förhandla i frågor där de ännu inte är överens, som Irans kärnenergi.
Avtalet uppges också uttryckligen omfatta krigföringen i Libanon, där Israel har trappat upp en markinvasion och flygbombningar vid sidan av Irankriget. Vid tidigare överenskommelser mellan USA och Iran har det visat sig att de inte har varit eniga om huruvida Libanon omfattas.
Libanon kommenterar uppgörelsen
Libanons president Josef Aoun välkomnar uppgörelsen mellan USA och Iran.
I ett telefonsamtal med den iranske utrikesministern Abbas Araghchi säger Aoun att uppgörelsen är ett steg i rätt riktning för att minska spänningarna, "den öppnar dörren för diplomatiska lösningar". Araghchi svarar i sin tur att "det är viktigt att respektera Libanons suveränitet".
Hotar att återgå
Donald Trump hotar att återuppta USA:s attacker mot Iran om parterna inte lyckas sluta ett avtal om Irans atomprogram, rapporterar The New York Times.
I en intervju med tidningen får presidenten en mer detaljerad fråga om hur mycket Iran kommer att tillåtas anrika uran – och hur det kommer att skilja sig från det slopade kärnenergiavtalet från 2015.
– De får bara anrika för icke-militära syften. För alltid, svarar Trump.










