Från ”Poseidon” till Karin Boye-statyn har Charles Felix Lindbergs donationsfond satt avtryck i Göteborg. Nu kan privatpersoner och organisationer föreslå platser för ny offentlig konst.
År 1987 invigdes Peter Lindes bronsstaty av författaren Karin Boye utanför stadsbiblioteket i centrala Göteborg. Den är ett av över 100 offentliga konstverk i Göteborg som har finansierats av den privata donationsfonden efter köpmannen Charles Felix Lindberg. När han gick bort 1909 testamenterade han sin förmögenhet till Göteborgs stad, för att användas till ”stadens prydande och förskönande”.
– Donationsfonden har genom åren finansierat många älskade konstverk och parker i vår stad, bland annat stora delar av Botaniska trädgården, Slottsskogsvallen och över 100 offentliga konstverk, som ”Poseidon”, Karin Boye-statyn och Raoul Wallenberg-monumentet, säger Cecilia Borgström Fälth, enhetschef på Göteborg Konst, kulturförvaltningen, i ett pressmeddelande.













