Enorma mängder jord och vatten plöjde fram genom dalgångarna i Himalaya – och massvis av människor sprang för sina liv. Flera hundra har dött, tusentals saknas och ett intensivt sökarbete pågår bland lera och bråte.
– Det är en enorm kyrkogård, säger Omkar Joshi, en nepalesisk tulltjänsteman som räddades från en bergtopp i Timure vid gränsen till Tibet, till nyhetsbyrån AFP.
– Allt som finns kvar är sand och grus, rödfärgat av mänskligt blod.
Ett knappt dygn efter naturkatastrofen är landskapet ödelagt och täckt av bruna massor. Över 1 400 människor saknas i gränsområdet och enbart i Nepal har över 350 döda hittats, enligt myndigheter. Från Tibet rapporterar kinesiska myndigheter om några dödsfall och hundratals saknade.

Uppröjning och förödelse efter onsdagens översvämningskatastrof i distriktet Nuwakot i Nepal. Foto: Niranjan Shrestha/AP/TT
Letas för fullt
Filmklipp från onsdagen visar hur människor i olika delar av området börjar springa när marken skakar och en dånande störtflod spränger fram mot dem i bebyggelsen. Stora byggnader kollapsar, vägar sköljs bort och bussar slungas omkring som leksaksbilar.
På torsdagen befinner sig räddningsarbetare och civila i leran för att leta efter överlevande. En av dem, Subash Khatan, letar efter sin bror.
– Han är en av de saknade från Rasuwa (ett av de värst drabbade områdena). Det är därför vi är ute och letar efter honom, säger han till AFP.

Förstörda hus där störtfloden dragit fram i Nepal på onsdagen. Foto: Niranjan Shrestha/AP/TT
Många av de försvunna människorna har varit i bergsregionen som turister. Bland dem finns ett hundratal indier som varit på pilgrimsvandring, men också tiotals personer från bland annat Europa och USA.
En svensk medborgare och en utländsk hemmahörande i Sverige finns bland de saknade, bekräftar UD för TT.
Började med islavin
I Himalaya finns flera av världens högsta bergstoppar och många glaciärer. Enligt experter tycks händelseförloppet ha startat med en islavin på en smältande glaciär. Lavinen orsakade sådana skakningar att det först misstogs för ett jordskalv.
Det följdes av en gråbrun flodvåg av vatten och lera som drev ned i dalgångarna med hög hastighet. Det fick floden Lhende Khola att stiga med upp emot nio meter inom loppet av en halvtimme.
Varningar har utfärdats för ytterligare en flodvåg då det ännu finns fördämningar högre upp i bergen.











