Avföringsprov kan i framtiden bli ett nytt sätt att hitta personer som riskerar att drabbas av typ 2-diabetes, enligt en stor svensk studie.
I studien, som letts av Chalmers i Göteborg, undersöktes avföringsprover från dryg 4 600 vuxna svenskar, varav 383 senare drabbades av diabetes.
Enligt studien hade de drabbade förändringar i tarmfloran i flera år innan sjukdomen bröt ut. Det skulle enligt forskarna kunna användas till att identifiera personer som ligger i riskzonen för typ 2-diabetes tidigare.
”Riskfaktorer som övervikt, ärftlighet och blodsockernivå skulle kunna kompletteras med ett avföringsprov för att bättre förutsäga risken att insjukna och för att förebyggande åtgärder ska kunna sättas in”, säger Gaël Toubon, forskare på Chalmers, i ett pressmeddelande.












