Regeringskansliet har inlett ett arbete med att se över regelverk och rutiner kring ministrars aktieportföljer. Det bekräftar statsministerns pressekreterare för TT.
Reglerna ses över efter att tre ministrar hamnat i potentiella jävsituationer när de handlat med aktier och deltagit i regeringsbeslut, vilket Sveriges Radios Ekot rapporterat.
"Det har väckts ett antal frågor vad gäller det regelverk som gäller kring aktier. Det har inletts ett arbete inom Regeringskansliet för att se över regler och rutiner", skriver statsminister Ulf Kristerssons pressekreterare Hanna Strömberg i ett sms.
Oppositionen och Liberalerna har ställt sig bakom att se över regelverket och nyligen fick de stöd av Ulf Kristersson (M). Han vill dock inte att ministrar ska förbjudas att inneha aktier helt.
– Man ska inte se till att ministrar inte får äga aktier alls, det vore ett dåligt föredöme, har han sagt till SVT.
Ekot har avslöjat att avgående utbildningsminister Johan Pehrson (L) i minst åtta fall under 2022–2024 inte rapporterat in aktieinnehav som man ska. Han har också fattat beslut om vätgas när hans fru sitter i styrelsen och äger aktier i ett vätgasbolag.
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) har ägt försvarsaktier och deltagit i beslut om stridsfordon, och arbetsmarknadsminister Mats Persson (L) har köpt aktier i Ericsson samma dag som han var med och beslutade om finansiering till ett forskningsprogram som telekombolaget efterfrågat.