Bränsleprotester rasar över stora delar av Irland, där flera av de största vägarna blockeras av stora fordon. Militären ska gå in och få i gång trafiken.
Protesterna mot höga bränslepriser har pågått i tre dagar. Premiärministern anser att de har gått för långt.
– Våra största leder har blockerats och grunderna i vår ekonomi stoppas och paralyseras. Det är inte rättvist mot Irlands befolkning, säger Micheál Martin enligt irländska medier.
Myndigheterna ska ingripa för att flytta fordon. Armén har satts i beredskap för att kunna kallas in där polisen behöver stöd.
En talesperson för proteströrelsen, som själv demonstrerar i Dublin, säger till RTÉ att de får lov att respektera soldater om de dyker upp, men att de hellre har ett möte med regeringen.













