Pollenallergi är en typ av säsongsbunden allergisk rinit. Vid pollenallergi kan man även vara allergisk mot en del frukt. De vanligaste är mango och ananas. Efter att ha ätit dessa frukter får många rodnad, svullnad och klåda runt munnen, eller utslag och stickningar i läpparna, svalgklåda och andra symptom. Det är på grund av att kroppen inte vill ha vissa ämnen i frukterna, och för att det inte finns tillräckligt med positivt qi att ta hand om dessa ämnen.
Fråga: Kan man bli av med pollen- och fruktallergi? Med vänlig hälsning, Marie
Svar: Vad är allergi egentligen? Allergi är kroppens försvarssystems hårda arbete för att kämpa mot något ämne som kroppen vill bli av med. Kroppen har positivt qi, vilket har funktionen att bibehålla en frisk kropp, och bli av med det som har negativ effekt. Om kroppen har starkt positivt qi, kan kroppen tåla dem utan besvär. Om det positiva qi inte är så starkt kan man dock få reaktioner när positivt qi kämpar med det.
Västerländsk medicin anser att det är en allergisk reaktion, men den kinesiska medicinen tror att det är en reaktion för att skydda kroppen från en del ämnen, vilket händer när personen inte har starkt positivt qi – allergi är ingen sjukdom.
På vårdcentralen tror man att om man kan undvika pollen och de frukter som är allergiframkallande, då är det okej. I själva verket är detta bara en tillfällig lösning. Det är heller inte genomförbart att bli av pollen hela tiden. Kinesisk medicinsk behandling är för att bota allergi. Positivt qi är viktigt för kroppen i behandlingen av allergi; att stödja patientens positiva qi är den mest grundläggande behandlingen. Man tror på kraften av positivt qi i kroppen, att justera balansen mellan yin och yang, organ och meridianer i hela kroppen. En hälsosam och balanserad kropp är helt enkelt inte rädd för pollen, frukt och andra stimuli.

Ananas är en av de frukter som kan framkalla allergisk reaktion.
Jag har ingen erfarenhet av att behandla fruktallergi, men jag har erfarenhet av att behandla pollenallergi. Efter att det positiva qi har blivit starkare kan pollenallergin försvinna.
Allergitabletter påverkar immunsystemet negativt. Man kan känna sig trött och vilja sova efter att ha tagit en allergitablett, det är för att den påverkar hjärtats system (psykisk balans) enligt kinesisk medicin.

Doktor Benjamin Kong driver kliniken Kinesisk Akupunktur i Halmstad och håller ofta kurser runtom i landet.
Doktor Kong svarar på frågor av allmän karaktär utifrån TKM. Skicka din fråga till [email protected]
Benjamin Kong kommer från Kina och är utbildad både i traditionell kinesisk medicin och i västerländsk medicin. Med denna dubbla kompetens har han utvecklat egna effektiva metoder. Han behandlar med positiva resultat tillstånd som den vanliga sjukvården ser som kroniska.