Halvledarjätten Nvidia kommer att förlora miljarder på USA:s exportkontroller till Kina, uppger företaget. Den amerikanska regeringen fortsätter att begränsa försäljningen av AI-teknik till Kina, något som experter och bransch har delade meningar om.
I sin rapport den 28 maj meddelade Nvidia en nedskrivning på flera miljarder dollar kopplad till sitt Kina-specifika grafikkort H20. Chipet var uttryckligen utformat för att följa tidigare amerikanska restriktioner. I april informerade den amerikanska regeringen Nvidia att H20 inte längre uppfyllde exportkraven. Detta stängde i praktiken dörren till vad som hade varit en viktig marknad för företaget.
Enligt Nvidias senaste rapporter hade företaget före stoppet sålt H20-chip för mer än 4,6 miljarder dollar på bara tre månader, från slutet av januari till april. Nu säger dock företagets ledning att de tror att den 50 miljarder dollar stora marknaden för AI-acceleratorer i Kina i stort sett är utom räckhåll.