Storbritannien evakuerar en av sina flygbaser på Cypern efter två iranska drönarattacker. Samtidigt skickar Grekland två fregatter och två stridsflyg till ön, enligt försvarsminister Nikos Dendias.
Ingen person har skadats i attackerna, som riktats mot militärbasen i Akrotiri. Cypriotiska myndigheter uppges övervaka situationen i samarbete med Storbritannien.
Den första drönaren i natt ska ha orsakat ”begränsad skada”, och de två drönare som avfyrades i den andra attacken sköts ned.
På söndagen gick Storbritannien med på att låta USA använda brittiska militärbaser för att genomföra ”defensiva” attacker mot iranska robotar och deras avfyrningsramper.
Storbritannien har nyligen förstärkt basen med bland annat luftvärn, radarutrustning och stridsflygplan av modellen F-35.














