”Att jag mest ritat för barn, kommer sig nog därav, att jag alltid älskat barn, och att jag gärna velat visa barnen något av det fagra sollandet östanför sol och västanför måne, det vackra som hägrat i mitt minne från min barndomstid i Kalmar. Härav kan Ni också förstå, varför jag helst ritar vackra bilder.”
Jenny Nyström var inte bara ”Tomtemor”, utan hon var även flitig när det gällde att illustrera exempelvis påsken. Men hennes palett var betydligt bredare än så, vilket vår levnadsteckning visar.
Jenny Nyström är för de flesta känd som illustratören som formade vår bild av tomten och det svenska julfirandet. Mindre känt är att hon i början av sin karriär med sitt oljemåleri ansågs jämbördig med Carl Larsson och Anders Zorn, och Nyström var den svenska kvinnliga konstnären i Sverige som erhöll en kunglig medalj för en olja föreställandes en ung Gustav Vasa.