Den 3 mars avtäcktes en porträttbyst av Ingrid Bergman under en ceremoni i Filmhuset i Stockholm, där även kortfilmer med skådespelerskan visades. Bysten har donerats av Allan och Bo Hjelts konststiftelse.
Bysten i brons skapades av skulptören Gudmar Olovson när Ingrid Bergman stod modell för honom i Paris. Nu är den placerad i Filmhusets foajé. (Det finns också en byst föreställande Ingrid Bergman skapad av Olovson i marmor. Den donerades till Kungliga Dramatiska teatern i Stockholm 2019.)
Det var i mitten av 1960-talet som Ingrid Bergmans dåvarande make, förläggaren och direktören Lars Schmidt, beställde bysten av Gudmar Olovson. Schmidt drev teatern Théâtre de Montparnasse i Paris, där Ingrid Bergman under den här perioden medverkade i Ibsens ”Hedda Gabler”. Teatern låg i närheten av Olovsons ateljé, så Bergman kunde lätt ta sig dit när hon var ledig.












