USA och Iran ger olika besked om huruvida Iran har gått med på att låta inspektörer från FN:s atomenergiorgan IAEA komma på besök. IAEA:s högsta chef utgår ifrån att inspektioner kommer att bli av.
– Jag kan förstå politiska uttalanden, de är en del av verkligheten, men det grundläggande jag vill påminna och uppmärksamma er om är att det finns en avsiktsförklaring som har undertecknats av bägge presidenter, säger IAEA:s generaldirektör, argentinaren Rafael Grossi, enligt AP.
Enligt honom gör avsiktsförklaringen klart vad som gäller. Som Grossi beskriver det står det uttryckligen att IAEA kommer att överse ”den aktivitet som kommer att utföras avseende anläggningar med kärnmaterial”.
Enligt Kazem Gharibabadi, biträdande utrikesminister i Iran, är det inte aktuellt i dagsläget. Han skriver i sociala medier att Grossi bad om ett möte i samband med helgens förhandlingar i Schweiz, men att det inte blev något sådant.

IAEA:s generaldirektör Rafael Grossi. Bilden togs den 28 april. Foto: Yuki Iwamura/AP/TT
”Dessa frågor kommer att hanteras och avgöras endast inom ramen för ett slutgiltigt avtal och som ett resultat av praktiska åtgärder från den andra sidan att avsluta alla sanktioner samt andra åtaganden”, skriver Gharibabadi.
Utspel åt olika håll
Avsiktsförklaringen stakar ut en riktning för fortsatta förhandlingar om en fredslösning mellan USA och Iran. Men texten lämnar mycket förhandlingsutrymme i de stora frågorna och det står redan klart att parterna gör vitt skilda tolkningar av det som står.
Frågan om Irans kärnenergi kopplas direkt till USA:s löften om att häva de tyngande sanktionerna mot Iran. Länderna ska enas om en tidsplan där de två sakerna löses parallellt.
USA:s vice president JD Vance har sagt att Iran har lovat att låta IAEA:s inspektörer besöka landets kärnenergianläggningar – men det tillbakavisades tvärt av utrikesdepartementet i Teheran.
Kort därpå gick USA:s president Donald Trump ut i sociala medier och utropade att Iran visst har gått med på kärninspektioner ”på den allra högsta nivån” och för lång tid framöver – ”i evighet!!!”.
Hanteras på plats?
USA:s president har tidigare sagt att Iran inte ska få ha något uran över huvud taget, men i avsiktsförklaringen och förhandlingarna ställs inte längre så kategoriska krav.
I dokumentets punkt 8 av 14 står det att Irans höganrikade uran allra minst kommer att hanteras genom att materialet späds ut och ges en lägre halt ”på plats under IAEA:s översyn”.
– För att kunna göra det behöver vi, såklart, inspektera. Om det sker i övermorgon eller om en vecka eller om tio dagar är viktigt, men inte avgörande. Det här kommer att ske, säger Rafael Grossi.













