Venezuela kommer att bli fritt, fastslår María Corina Machado – och försvarar stödet för USA:s upptrappade Venezuelapolitik. I natt mötte fredspristagaren sina barn för första gången på nästan två år.
María Corina Machado, prisad för sin kamp för demokrati i hemlandet Venezuela, ler när hon under sin första pressträff i Norge talar om framtiden.
– Jag försäkrar er om att jag är väldigt hoppfull, säger hon till presskåren i stortinget.
– Jag längtar till den dagen då vi kan välkomna er alla till ett fritt Venezuela.
Efter en dramatisk flykt anlände Machado till den norska huvudstaden sent på onsdagen, knappt ett halvt dygn efter att hennes dotter mottagit fredspriset å moderns vägnar. Där möttes hon av en jublande folkskara och familjemedlemmar som hon inte träffat på månader, då hon levt gömd för att undvika att gripas av Nicolás Maduros auktoritära regim.
– Jag kunde inte sova i natt. I mitt huvud gick jag gång på gång igenom ögonblicket då jag såg mina barn, säger hon med tårar i ögonen på torsdagsförmiddagens pressträff.
”Bara en av miljoner”
Inför resan hade hon visualiserat mötet i månader, funderat på vem av barnen hon borde krama först. Till slut omfamnade hon alla tre samtidigt.
– Det var ett av de mest extraordinära, andliga ögonblicken i mitt liv.
Machado lovar att fortsätta kämpa för att andra venezuelanska mödrar och barn ska få uppleva samma sak: att återförenas efter att ha tvingats isär av regimen.
– I slutändan är jag bara en av miljoner venezuelanska mödrar som vill krama om sina barn, konstaterar hon.
Pressträffen i stortinget hölls sida vid sida med Norges statsminister Jonas Gahr Støre, som uttryckte glädje och tacksamhet över att Machado tagit sig tryggt och säkert till Norge efter några ovissa dygn.
USA hjälpte till
Timmarna senare, på en pressträff med norska Nobelkommittén, bekräftar Machado att USA:s regering hjälpte henne med flykten från Venezuela.
Att komma till Oslo var viktigt, säger hon och vänder sig till exilvenezuelaner i Norge och resten av världen.
– Jag ville komma hit och hämta priset för att ta hem det till Venezuela. Jag kommer snart att återvända hem – och det kommer ni också.
Fredspristagaren har ifrågasatts för sitt stöd för USA:s president Donald Trump och hans Venezuelapolitik, med amerikanska flygattacker mot misstänkta knarkbåtar och upptrappade hot mot regimen i Caracas.
– Vissa pratar om en invasion av Venezuela, hotet om en invasion i Venezuela. Och jag svarar att Venezuela redan är invaderat, kommenterar Machado kritiken.













