Nu är det klart att artisten Feline Andersson får huvudrollen som Kim i höstens uppsättning av ”Miss Saigon” på Göteborgsoperan. Andersson gjorde nyligen succé med sin tolkning av Elphaba i ”Wicked”.
Feline Andersson debuterade som huvudrollsinnehavare i ”Wicked” på Göteborgsoperan tidigare i år. Där imponerade hon både med sin röst och entusiasm i rollen som den gröna häxan Elphaba. Feline Andersson ser nu med tacksamhet fram emot att göra huvudrollen som Kim i ”Miss Saigon” i höst. Som barn såg Andersson musikalen på Malmö Opera, och den berörde henne på flera sätt.
– När jag var 13 år såg jag ”Miss Saigon” på Malmö Opera. Det förändrade mitt liv. Det var första gången jag såg en stark kvinnlig förebild med asiatiskt ursprung. Jag hade aldrig sett någon som såg ut som jag på en scen. Jag tänkte ”om hon kan göra det här, så kan jag – det finns en plats för mig”. Jag är så tacksam att jag får förtroendet att göra Kim och jag hoppas att jag kan få vara en lika viktig person för någon i publiken i Göteborg – att någon kan se sig själv i mig, säger Feline Andersson i ett pressmeddelande.