Den amerikanske regissören Paul Thomas Anderson är i år aktuell med en ny film. Vi tittar tillbaka på hans tredje film ”Magnolia”, en imponerande ensemblefilm som utspelar sig under ett dygn. Med hjälp av starka skådespelarinsatser får vi möta människor som kämpar med att vara just människor.
Efter framgångarna med sin andra film ”Boogie Nights” fick Paul Thomas Anderson frihet att göra vad han ville. En frihet som kan tyckas vara en självklarhet för varje sann konstnär, men i filmindustrin får det sägas vara något av ett privilegium. ”Magnolia” är resultatet av detta privilegium, en ensemblefilm där vi får följa olika vilsna livsöden under ett regnigt dygn i San Fernando Valley.
Filmen inleds med att en anonym berättarröst presenterar tre underliga händelser som indikerar sammanträffanden där slumpen blir en bristfällig förklaringsmodell, samtidigt som det inte finns någon klar mening i händelsekedjorna. Exempelvis råkar brandkårens tankflygplan fånga en dykare när de tar upp vatten för att släcka en skogsbrand. Dykaren dör av chock inne i flygplanet och blir sedan funnen i ett av skogens träd. Det visar sig att han arbetade på ett kasino och kort innan sin död blev attackerad av en missnöjd spelare – samma man som senare styr planet som fångar upp honom.