Nordkorea kommer att stärka sin kärnvapenavskräckning, meddelar man. Beskedet kopplas till en nyligen genomförd gemensam militärövning med USA och Sydkorea som den nordkoreanska ledningen kallar för en ”repetition” för ett framtida kärnvapenkrig.
Kim Jong Sik, förste vice avdelningschef vid det styrande Arbetarpartiets centralkommitté, sade enligt den statliga nyhetsbyrån KCNA att den årliga övningen visar att USA fortfarande har en ”vild ambition att kväva Nordkorea med kärnvapen” och kallade övningen för en ”avskyvärd repetition”.
Övningen, liksom och andra gemensamma militära insatser mellan Sydkorea och USA visar varför Nordkorea kontinuerligt måste utöka sin kärnvapenarsenal för att effektivt kunna motverka sådana hot, sade han.










