Det finns bara 17. Men efter kraftig kritik ska Statens institutionsstyrelses utslussningsplatser växa med ytterligare ett 30-tal under året.
Sis har i uppdrag att skapa fler platser på sina hem, en konskvens av platsbrist och ökad kriminalitet bland unga.
Samtidigt har Institutet för mänskliga rättigheter riktat kritik mot att ungdomar blir kvar på Sis-hem efter att vårdbehovet har upphört.
Under året kommer Sis att öka antalet antalet utskrivningsförberedande- och utslussningsplatser, berättar projektledare Helena Finér för TT.
– Det skapar bättre förutsättningar för en successiv, trygg och strukturerad övergång från placering på Sis till ett självständigt liv. Det förstärker övergången till nästa steg i vårdkedjan, säger hon.













