Åklagarna yrkar på livstids fängelse för 26-åringen som högg ihjäl ambulanssjukvårdaren Helena Löfgren i sitt hem i september. Advokaten anser dock inte att mannen gjort sig skyldig till mord.
– Det här våldet har inneburit ett svårt lidande för offret, säger åklagare Fatma Celik.
Det har varit fråga om åtminstone tre hugg och man kan förmoda att hon hann känna dödsångest, säger Celik.
– Hon har hunnit uppleva rädsla och smärta och har sprungit för livet.

Förhandlingen hålls i Hälsinglands tingsrätt i Hudiksvall. Foto: Marc Skogelin/ TT
Attacken skedde precis efter att sjukvårdarna öppnat ytterdörren. 47-åriga Helena Löfgren flydde ut i trapphuset med sin kollega, men kollapsade sedan i gräset utanför huset.
Det är även försvårande att dådet föregicks av en viss planering, då 26-åringen själv ringde ambulans och sedan ställde sig innanför dörren med en kniv, enligt åklagaren.
Kunde inte värja sig
Helena Löfgren angreps dessutom i sin tjänsteutövning, på ett sätt som innebar att hon saknade möjligheter att försvara sig. Sammantaget är de försvårande omständigheterna så många att mannen ska dömas till livstid, enligt åklagarna.
26-åringen uppgav i rätten att han bara kunde minnas att han utdelat ett hugg och att hans avsikt inte var att döda. Planen från början var att själv söka hjälp, hävdar han, men har inte kunnat svara på vad som fick honom att ändra sig.
Hans advokat Nina Tiberg anser inte att 26-åringen kan dömas för mord, eftersom han enligt henne inte haft uppsåt att döda. Anses han haft uppsåt kan gärningen enligt henne i stället bedömas utgöra dråp.
Om han däremot döms för mord ska straffet vara lägre än 16 år då det finns förmildrande omständigheter, enligt henne.
– De omständigheter som talar i mildrande riktning är det korta händelseförloppet och att NN tydligt mått psykiskt dåligt under lång tid.
Målsägarbiträdet Sarah Moghadasi säger att de anhöriga hoppas att fallet åtminstone kan leda till bättre skydd för blåljuspersonal.
– Att de ska få tillgång till den informationen som finns, och att det här aldrig ska behöva hända igen.
Angrep med basebollträ
På tisdagen hördes även den ambulanssjuksköterska som angreps av 26-åringen på samma adress tre dagar tidigare. Ambulans hade larmats dit efter att 26-åringens mamma berättat att sonen hade självmordstankar.
– Helt plötsligt blir han aggressiv och kastar sig mot mig och trycker in mig i dörrposten, berättade mannen.
26-åringen tog sedan fram ett basebollträ och svingade mot mannens huvud, som dock lyckades värja sig med armen.
– All min intention var att hjälpa honom. Jag sade också till kollegan, att den här pojken är det synd om, han har haft det jobbigt i livet. Jag ville hjälpa honom, sade mannen.
För den händelsen yrkas att mannen döms för våld mot tjänsteman.
Domen meddelades den 9 december.














