Ryska styrkor har avancerat och är nu en mil från gruvstaden Dobropillya i regionen Donetsk, uppger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Samtidigt förbereder sig Ryssland, enligt Zelenskyj, på offensiver i tre olika delar av Ukraina.
Rysslands framsteg i Donetsk kommer snart att bromsas av Ukraina, uppger presidenten.
– Ingen (soldat) har någon utrustning, bara vapen i sina händer. Några har redan hittats, några har dödats, några har tillfångatagits. Vi kommer att hitta resten och oskadliggöra dem inom en snar framtid, säger Zelenskyj till reportrar på tisdagen enligt AFP.
Tre riktningar
Nu förbereder sig Ryssland för en offensiv i tre olika riktningar, tror Ukraina.
– Huvudriktningarna är Zaporizjzja, Pokrovsk och Novopavlivka, säger Zelenskyj.
Samtidigt meddelar presidenten att landet inte kommer att dra tillbaka sina styrkor från Donbass – något Ryssland velat som en del utav ett fredsavtal mellan länderna. Om Ukraina drar sig ur ”kommer vi uppenbart att öppna upp för Ryssland att förbereda för en ny offensiv”, enligt Zelenskyj.
Tidigare på tisdagen sade Zelenskyj att Rysslands militär inte förbereder sig för att avsluta kriget.
”Tvärtom, så vidtar de drag som tyder på förberedelser för nya offensiva insatser”, skrev han i ett inlägg på X och fortsätter:
”Under sådana omständigheter är det viktigt att världens enighet inte hotas”.
Möte i Anchorage
Uttalandet kommer inför att USA:s president Donald Trump och Rysslands dito Vladimir Putin ska mötas i Alaska på fredag, för att prata om ett slut på Ukrainakriget. Mötet kommer att hållas i staden Anchorage, meddelade Vita huset på tisdagen.
Zelenskyj säger till reportrar att toppmötet innebär en ”personlig seger” för Putin eftersom han dels blir inbjuden till samtal på amerikansk mark, dels skjuts sanktionerna mot Ryssland upp.