EU och Danmark försöker än en gång visa sitt stöd för Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.
– Det här är ett krig om Europas framtid, säger statsminister Mette Frederiksen.
Zelenskyj landade på flygplatsen i Tirstrup utanför Århus på torsdagsförmiddagen och höll efteråt samtal med statsminister Frederiksen och EU-topparna Ursula von der Leyen och António Costa på slottet Marselisborg.
–I dag har vi samlat den europeiska familjen här i Århus. Och den vore inte komplett utan dig, säger Frederiksen på en kort pressträff.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen på presskonferens i Århus. Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix/TT
Där utlovas fortsatt europeiskt stöd, både ekonomiskt och militärt.
–Vi måste sluta se på stödet till Ukraina som donationer utan se det för vad det är: det är ett försvar av Europa mot rysk imperialistisk aggression, säger Frederiksen.
Vill förhandla
Torsdagsmötet sker i samband med att Danmark inviger sitt halvår som ordförandeland i EU:s ministerråd. Under den tiden hoppas Zelenskyj och Ukraina äntligen få igång de konkreta förhandlingar om EU-medlemskap som Ungern tills vidare blockerar.
–Att vara del av EU hjälper varje land att lyckas. Ukraina har gjort vad som krävs. Det är dags att öppna förhandlingsklustren, säger presidenten, som inne på slottet även hann med att träffa Danmarks kung Frederik X.
Parallellt har han också skrivit avtal med ett amerikanskt företag om tillverkning av ”hundratusentals” nya drönare.
Europas framtid
Både Danmark och EU-kommissionen trycker hårt på att alla EU-länder har ekonomiska möjligheter att hjälpa Ukraina – både direkt och indirekt – via EU:s nya försvarsfond Safe och möjligheten att få undantag från normalt strikta budgetregler i EU.
På en separat presskonferens med von der Leyen betonar Frederiksen det allvarliga läget.
– Jag ser inga tecken på att Putin vill ha fred. Det här är ett krig om Europas framtid, säger Frederiksen.