Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har träffat president Recep Tayyip Erdogan i Turkiets huvudstad Ankara. Efteråt säger Erdogan att han vill att Ukraina och Ryssland återvänder till förhandlingsbordet i Istanbul.
– I dagens möten betonade vi vikten av att Istanbulprocessen fortsätter med en pragmatisk och resultatinriktad strategi, säger den turkiske presidenten på en gemensam pressträff med Zelenskyj.
Totalt skedde tre omgångar direkta samtal i Istanbul mellan maj och juli. Det enda konkreta resultatet var fångutväxlingar av ryska och ukrainska soldater.
Enligt Erdogan kräver det intensiva läget i kriget, med återkommande attacker mot viktig energiinfrastruktur och blodiga attacker mot städer, omgående nya förhandlingar.
– Vi förväntar oss också att alla våra partner som vill se ett slut på blodbadet i regionen antar en konstruktiv inställning till Istanbulprocessen, säger Erdogan.
Zelenskyj säger på pressträffen att han hoppas på nya fångutväxlingar snart.
– Vi hoppas kunna återuppta utväxlingarna före årskiftet för att få tillbaka ett betydande antal fångar.
Det ryktades under tisdagen att även USA-sändebudet Steve Witkoff och Zelenskyj skulle träffas i Turkiet, men enligt källor på det amerikanska utrikesdepartementet närvarar inte Witkoff.
Samtidigt uppger Zelenskyjs stabschef Andrij Jermak att den ukrainska delegationen är i ”ständig kontakt” med representanter för USA:s president Donald Trump.













