Ukraina arbetar för en få en ny fångutväxling med Ryssland på plats. Enligt en överenskommelse länderna emellan kan 1 200 ukrainare komma att friges. ”Många möten, förhandlingar och samtal pågår just nu för att säkerställa detta”, skriver president Volodymyr Zelenskyj på X.
Överenskommelsen nåddes under de senaste dagarnas förhandlingar mellan parterna och medlingsländerna Turkiet och Förenade arabemiraten, och bekräftas av den ukrainske huvudförhandlaren Rustem Umerov på Telegram.
”Vi arbetar utan uppehåll för att de ukrainare som återvänder från fångenskap ska kunna fira jul och nyår hemma”, skriver den tidigare försvarsministern Umerov.
Det framgår inte hur många ryska fångar som kan komma att släppas i utbyte från Ukraina, och Ryssland har ännu inte kommenterat överenskommelsen.
Länderna har genomfört flera fångutbyten efter tidigare fredssamtal i maj och juni i år, men det var flera månader sedan sist.













