Efter den senaste dödsskjutningen i samband med protesterna mot deportationsinsatserna i Minneapolis hotar nu Demokraterna med att rösta nej till finansieringen av det ansvariga departementet. Samtidigt kritiserar biträdande justitieministern Minnesotas ledning som man menar eldar på protesterna.
Demokraterna kommer att rösta nej till det kommande finansieringsförslaget för Departementet för inrikes säkerhet (DHS) om det inte ”tyglar” federala immigrationsmyndigheters insatser efter dödsskjutningen av 37-årige Alex Pretti i Minneapolis av en ICE-agent, sade senatens demokratiske minoritetsledare Chuck Schumer den 24 januari, som kallade det som händer i Minnesota för ”skrämmande och oacceptabelt”.
Den 30 januari löper tidsfristen ut för senatorerna att anta en utgiftsåtgärd för att undvika en ny partiell nedstängning av statsapparaten.













