Söndagens delstatsval i Sachsen-Anhalt kan bli historiskt. För första gången har Alternativ för Tyskland (AFD) en realistisk chans att få tillsätta posten som ministerpresident (regeringschef) i en tysk delstat.
Partiets toppkandidat Ulrich Siegmund är segerviss.
– Solen går upp i öst, men kommer att skina över hela Tyskland, upprepar han gång på gång under valrörelsen.
Sedan i maj har AFD legat över 40 procent i opinionsmätningarna i Sachsen-Anhalt, långt före förbundskansler Friedrich Merz kristdemokrater (CDU), som styrt delstaten sedan 2002.
Beroende på hur många av de andra partierna som kommer över femprocentsspärren skulle resultatet kunna räcka för en egen majoritet, även om det är långt ifrån säkert.
Även i nationella mätningar har AFD de senaste månaderna varit största parti.
Med sin valparoll ”allt är möjligt” lyckas Siegmund engagera väljare som upplever att det mesta blivit sämre och att politikerna inte gör så mycket åt saken. Inte minst i invandringsfrågan, där partiet vill genomföra en ”utvisnings- och återvandringsoffensiv” för att öka tryggheten.













