Den kvinna som varit häktad misstänkt för att ha förgiftat fyra anställda på Akademiska sjukhuset i Uppsala har släppts på fri fot.
– Hon är inte avskriven. Vi kommer att fortsätta att arbeta med det här ärendet med ytterligare utredningsåtgärder, säger åklagaren Emma Häggström till TT.
Kvinnan häktades i förra veckan som skäligen misstänkt för fyra fall av grov misshandel. Åklagaren Emma Häggström ansåg att kvinnan skulle häktas på nytt, men i stället misstänkt på den högre graden sannolika skäl för fyra fall av mordförsök.
Tingsrätten i Uppsala ansåg emellertid vid måndagens omhäktningsförhandling att bevisningen för att kvinnan ska hållas fortsatt häktad inte är tillräckligt stark, och hon blir därför frisläppt med omedelbar verkan.
– Min uppfattning är ju att det föreligger sannolika skäl, men tingsrätten gjorde en annan bedömning, säger Emma Häggström.
Häggström säger att hon inte har hunnit ta ställning till om hon kommer att överklaga beslutet att släppa kvinnan fri. Exakt hur utredningen kommer att fortsätta vill hon inte heller kommentera.
– Det jag kan säga är att vi fortfarande inte har fått in analysbesked och det är naturligtvis en viktig nyckel för oss att få reda på lite mer som har hänt, säger hon.
Kvinnan som själv är anställd på sjukhuset nekar till brott.
Kvinnans försvarsadvokat Stefan Wallin säger till TT att han tycker att tingsrättens beslut ”var rätt”.
Om hur hans klient mår, svarar han:
– Hon blev naturligtvis lättad och glad över att få komma hem till sin familj.
Totalt fyra personer anställda på barnsjukhuset på Akademiska i Uppsala misstänks ha förgiftats på arbetsplatsen i oktober och november. Det första insjuknandet skedde den 25 oktober.
Den misstänkta kvinnan greps den 5 december.











