Polisen arbetar med flera möjliga hypoteser efter mordet i Örebro i helgen, men en teori är att 20-åringen som sköts inte var den tilltänkta måltavlan.
– Flera av de möjliga motivbilderna talar för att tänkt måltavla var någon annan, säger Jonas Lundh, biträdande lokalpolisområdeschef.
I polisens kartläggning av 20-åringen har man inte hittat några kopplingar till kriminalitet över huvud taget. Det är dock ovanligt att det sker dödsskjutningar utomhus där det inte finns en gängkriminell kontext, varför man utreder om gärningspersonen eller personerna egentligen var ute efter någon annan.
Samtidigt utreds eventuella andra motiv, säger Lundh.

Sörjande lämnar blommor och ljus i närheten av den plats där 20-åringen i Örebro sköts till döds på lördagskvällen. Foto: Pavel Koubek/TT
– Vi utesluter ändå inte att det kanske inte var fel måltavla. Det är också något som behöver utredas.
Han vill inte uttala sig om 20-åringen var i sällskap med andra personer när skottlossningen skedde.
– Det har att göra med att vi fortfarande hoppas på fler iakttagelser. Vi vill inte färga bilden, säger han.
Parkeringsplats
Skottlossningen inträffade sent i lördags kväll i ett bostadsområde på Väster i Örebro. 20-åringen hittades skadad på en parkeringsplats och fördes till sjukhus där han senare konstaterades avliden.
Polisen har inte identifierat någon misstänkt person och är intresserad av iakttagelser från allmänheten både före och efter händelsen. Det kan handla om att man reagerat på personer som uppträtt märkligt vid en plats före skotten, säger Jonas Lundh.
Är er bedömning att gärningspersonen stod och väntade?
– Jo, men bedömningen är ändå att det skulle kunna finnas iakttagelser innan skotten, säger Jonas Lundh.
Polisen har säkrat fynd på brottsplatsen. Man har även sökt med hund, knackat dörr, tagit del av material från övervakningskameror och hämtat in personer till förhör.
– Utredningen är i en intensiv fas och det är en bredd av information som vi behöver följa upp. Några spår är mer troliga och mer intressanta än andra, men allihop behöver följas upp och vi behöver göra det med hast. Så det är resurskrävande just nu, säger Jonas Lundh.
Aktiv i fotbollsklubb
20-åringen spelade i en lokal fotbollsklubb och flera personer samlades på en minnesstund under söndagen. Till Nerikes Allehanda säger en lagkamrat:
– Det kom som en chock. Jag kan inte tro mina öron att jag inte kommer att få träffa honom mer.
Under måndagsförmiddagen lade klubben ut ett uttalande på sociala medier, och skrev bland annat:
"Förtvivlan är stor över det meningslösa våld som ligger bakom. Det som har hänt berör oss alla djupt."













