Väl inne i november är det inte ett spår av sommar kvar i landet. För all del, i Sydsverige kan det vissa år fortfarande råda meteorologisk sommar en bit in i månaden, det vill säga över tio grader i dygnsmedeltemperatur, men solen står så lågt och är uppe så kort tid att känslan av sommar ändå är avlägsen.
Den egenskap hos hösten som ibland kallas ”hög luft” har gissningsvis till stor del att göra med att det frigörs mycket himmel rakt ovanför oss när solen retirerar allt längre ner mot horisonten.
Så var finns sommaren nu? Just i år är den meteorologiska sommaren nog inte så väldigt långt borta. I skrivande stund ser det faktiskt ut som om den skulle kunna klamra sig fast i sydligaste Skåne över månadsskiftet. Hösten har varit ovanligt varm i Europa, framför allt i väster. Denna september var den tredje varmaste hittills i Europa över lag och tangerade rekordet i västra delen av världsdelen. Tendensen har i huvudsak fortsatt in i oktober. Den ”super-El Niño” som nu närmar sig sin kulmen – ett väderfenomen med ursprung i Stilla havet – bidrar till värmeöverskottet.










