SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i stora delar av södra Norrland och sydligaste Västerbottens län.
– Det bildas en hel del lokala regnskurar med åska under eftermiddagen och in på kvällen. En del vara väldigt intensiva och ge stora regnmängder på kort tid, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI.
Det handlar om regnmängder på 30-50 millimeter som kan falla under kort tid. Varningen gäller från klockan 14 på fredagen till klockan 21.
Under lördagen skyfallsvarnar SMHI i södra och mellersta Norrlands kustland mellan klockan 13 och 22.
Det ostadiga vädret beror på att varm och fuktig luft finns över landet, med mycket energi.
– Luften är instabil, och därför kan de här regnskurarna bildas. Framför allt när högtrycket är på sluttampen, det håller på att försvagas, då finns det utrymme för de att växa till sig.
Enligt SMHI kan stora variationer förekomma och det är därför svårt att avgöra var de största mängderna kommer att falla.
Sedan tidigare har vädermyndigheten även utfärdat en gul varning för stora regnmängder i stora delar av Götaland och delar av inre Svealand under fredagen.
I nordöstra Norrland gäller alltjämt orange varning för höga temperaturer. Temperaturerna i norra delarna av landet, som på sina håll haft 30 grader, väntas sjunka till närmare 20 grader de kommande dagarna.
Störst solchanser på lördagen har Kalmar län med Öland, liksom Bohuskusten. På söndag får soldyrkare vända blickarna mot södra Gotland.