Engelska Sky Sports rapporterar att Alexander Isak troligen drabbats av ett benbrott. Liverpool har inte bekräftat uppgiften.
Sky Sports uppger att klubben väntar in resultatet från en andra magnetkameraröntgen. Klubben fruktar att den svenske landslagsanfallaren fått en fraktur i vänster underben, skriver Sky Sports.
Det är oklart om Liverpool redan under måndagen gör ett uttalande.
I morgon håller managern Arne Slot en presskonferens inför lördagens Premier League-match mot Wolverhampton.
Antoine Semenyo. Arkivbild. Foto: Sean Ryan/AP/TT
Isak skadade sig i samband med att han sköt Liverpool till ledning borta mot Tottenham i lördags kväll. Då hade han bara varit på planen i tolv minuter efter inhoppet direkt i andra halvlek.
Playoff i fara
Isak tacklades hårt av Tottenhams försvarare Micky van de Ven och fick vänsterbenet i kläm.
Svensken grinade illa medan han fick vård. Han hjälptes sedan av planen Jonathan Power and Chris Morgan, två medlemmar av Liverpools medicinska stab.
Om det konstateras att Isak fått en fraktur är hans medverkan i landslagets playoff till VM i fara. Sverige möter Ukraina i semifinalen i Valencia den 26 mars.
Seger i den matchen och final väntar mot antingen Polen eller Albanien på Strawberry arena den 31 mars.
Flera engelska medier spekulerar i att Liverpool kommer att agera på transfermarknaden för att täcka upp för den plötsliga bristen på offensiva spelare. Cody Gakpo är sedan tidigare skadad och Mohamed Salah spelar Afrikanska mästerskapen.
Värvar Semenyo?
Enligt bland annat The Guardian, som Aftonbladet citerar, kan Bournemouths Antoine Semenyo bli högaktuell.
Semenyo ska ha en utköpsklausul på cirka 810 miljoner kronor.
– Isak kan bli borta i flera månader, vilket skulle vara ytterligare ett tufft skadebesked för Liverpool. Situationen kommer oundvikligen att påverka Liverpools tänk inför januarifönstret, särskilt i anfallet, menar transfergurun Fabrizio Romano.











