Epoch Times rapporterade nyligen om att årets Vasalopp har väckt starka reaktioner efter uppgifter om att flera toppåkare prioriterade lagets resultat framför individuell seger.
Rikard Grip, en av skidsportens mest meriterande ledare konstaterar:
– Visst, jag kan förstå om det finns synpunkter på detta.
Rikard Grip var skidlandslagets förbundskapten, 2010-2019 och han har varit generalsekreterare i Skidförbundet. Nu är han generalsekreterare i Skidskytteförbundet; han är en av våra tyngsta skidledare på 2000-talet.
Årets Vasalopp har blivit omdiskuterat då favoriten Alvar Mylback mer eller mindre medgivit att han inte gick för fullt. Foto: Ulf Palm/TT
Årets Vasalopp fick ett efterspel i och med att tvåan i mål, Alvar Myhlback, i princip erkände att han inte gick för fullt för att vinna när han var gäst i SVT-pratshowen ”Carina Bergfeldt”. Han prioriterade helt enkelt ”laget före jaget”.











