Senaten har gett grönt ljus – nu hänger det på representanthuset om USA:s statsapparat ska öppna efter den längsta nedstängningen i historien. Bland Demokraterna pyr frustrationen.
– Dealen är mycket bra, säger president Donald Trump.
– En katastrof.
Den inflytelserika vänsterdemokraten och Vermontsenatorn Bernie Sanders skräder inte orden när han för CBS News beskriver sin besvikelse över att åtta demokrater röstade med Republikanerna för att ge budgetuppgörelsen grönt ljus.
Kongressbyggnaden Kapitolium i Washington DC. Arkivbild. Foto: Susan Walsh/AP/TT
Detta med hänvisning till att partiets signaturfråga – garanterad förlängning av subventionerad vård inom ramarna för sjukförsäkringen ”Obamacare” – inte finns med i lagförslaget.
De åtta demokraterna valde ändå att rösta med motståndarpartiet, sannolikt påverkade av rapportering om de tiotals miljoner amerikaner som på grund av nedstängningen står utan matkuponger samt uppgifter om kaotiska lägen på landets flygplatser och omfattande permitteringar. De har också fått löfte av senatens majoritetsledare John Thune om en separat omröstning om sjukförsäkringsfrågan i december.
Rösta på onsdag?
Detta löfte är dock inget Republikanernas ledare i representanthuset vill ansluta till.
– Jag lovar ingen någonting, säger talman Mike Johnson till journalister.
Däremot har han snabbt återkallat kammarens ledamöter till Washington DC, så att de också kan rösta om budgetuppgörelsen. Representanthuset har inte hållit en votering sedan den 19 september och många kongressledamöter har tillbringat tid i sina hemstater under den över 40 dagar långa nedstängningen. Voteringen kan inledas på onsdag eftermiddag lokal tid, enligt partipiskan Tom Emmer.
Johnson är optimistisk, men det är långtifrån säkert att budgetuppgörelsen går igenom i representanthuset. Republikanerna är splittrade, en grupp konservativa ledamöter vill exempelvis hellre se en uppgörelse som låter alla kostnader löpa i ett år.
Matkuponger i ett år
Det kompromisspaket som nu ligger på bordet innebär bland annat att statens kostnader får löpa till och med sista januari, retroaktiva löneutbetalningar för statsanställda samt att de uppsägningar av statligt anställda som gjorts i samband med nedstängningen hävs. Vissa kostnader – försvarsutgifter, stöd till militära veteraner och stöd till jordbruksdepartementet som betalar ut matkuponger – säkras dock i ett år, enligt USA-medier.
I ett sista steg i processen går lagtexten till president Donald Trump för undertecknande. Enligt uppgifter till CNN är han nöjd och siktar på att kunna öppna statsapparaten inom kort.
– Det är verkligen synd att det varit nedstängt, men vi kommer att öppna upp vårt land mycket snart.
Rättad: Bernie Sanders är Vermonts senator och inget annat.














