I helgen visade försvarskoncernen Saab upp en fullskalig konceptmodell för ett obemannat stridsflygsystem på Malmens flygplats i Linköping.
Saab har länge filat på utvecklingen av ett obemannat flygplan, som i framtiden ska samverka med bemannade flygsystem som exempelvis Jas Gripen och drönare.
Nu visades modellen av ett obemannat system, kallat A3-001, upp vid Försvarsmaktens jubileumsflygdagar.
”Vi befinner oss i en intensiv utvecklingsfas där vi tillsammans med Sverige utforskar teknologier som ska lägga grunden för nästa generations stridsflygsystem”, säger Peter Nilsson, affärsenhetschef på Saab, i ett pressmeddelande.
Peter Nilsson, chef för affärsenhet Advanced Programs på Saab, framför konceptmodellen. Foto: Saab
Konceptet är tänkt för högriskuppdrag som elektronisk krigföring, bekämpning av luftförsvar och precisionsinsatser i områden med starkt luftförsvar.
Ambitionen är att provflygningar ska ske före 2030.










