Incidenterna med drönare och stridsflyg som skett i Polen, Estland och Danmark kunde lika gärna ha hänt i Sverige – och kan komma att hända i Sverige, enligt statsminister Ulf Kristersson (M). Danmark uppges ha varit oroligt att behöva ställa in veckans EU-toppmöten efter drönarhoten.
– Rysslands agerande just nu pekar mot ett ökat risktagande, inte minst gentemot närområdet och de länder som stöttar Ukraina allra mest, säger Ulf Kristersson.
Han bjöd på måndagen in till ett möte om säkerhetsläget med partiledarna efter den senaste tidens kränkningar av luftrummet runtom i Europa.
Inför mötet har Kristersson meddelat att Sverige stöttar Danmark med militär antidrönarförmåga för att öka säkerheten under veckans EU-toppmöten.
– Framför allt för att skydda Köpenhamnsområdet mot ovälkomna drönarangrepp under en tid, säger statsministern.
Risk ställa in
Förbandet skickas sedan Danmark begärt det, enligt Ulf Kristersson. Det rör sig om kapaciteter som är ganska nya i Sverige. Systemet visades upp för första gången så sent som i somras på Gotland under Almedalsveckan. Därefter har förbandet varit med de svenska Gripen-planen i Polen, där man bidrog till att skydda leveranserna av militärt materiel till Ukraina.
Enligt Kristersson var den danska regeringen efter drönarincidenterna orolig att behöva ställa in toppmötena.
– Att Danmark såg med visst allvar på risken att det här skulle påverkas eller behöva ställas in var rätt uppenbart, säger han.
– Om vi i det här säkerhetsläget skulle behöva ställa in eller äventyra stora europeiska möten vore det i sig en allvarlig signal.
Även bland annat Frankrike lånar ut antidrönarförmåga, ett förband på 35 personer och en helikopter. Hur stor resurs Sverige skickar är okänt, men enligt en försvarsexpert kan det röra sig om ”en handfull” soldater.
Drönarmur
Europa är på tårna efter flera incidenter den senaste tiden. I början av september svepte ett stort antal ryska drönare in över Polen. Drygt en vecka senare kränkte tre ryska stridsflyg Estlands luftrum under tolv minuter. Därefter har Danmark drabbats av en serie drönarincidenter vid flygplatser och nära militära anläggningar. Där är det dock inte bekräftat att det är Ryssland som ligger bakom.
Inför mötet krävde Socialdemokraterna att Sverige ska ta plats i EU:s nya samarbete om en ”drönarmur”. Sådana diskussionerna pågår, enligt Kristersson.
– Just nu var det frontstaterna. Det finns diskussioner om att hela Europa borde ha ett mer gemensamt drönarförsvar, säger han.