De rödgröna partierna kommer att kalla migrationsminister Johan Forssell (M) och Migrationsverket till riksdagen för att få svar på frågor om tonårsutvisningarna.
Det var i förra veckan som de rödgröna partierna S, V, C och MP enades om en tillfällig stopplag mot de så kallade tonårsutvisningarna.
Men lagen kan ta flera månader att få på plats.
Under tisdagens möte i socialförsäkringsutskottet kommer de att kalla Johan Forssell och Migrationsverket till utskottet för att se vad som krävs för att snabbt införa en stopplag.
– Det bästa är om regeringen lyssnar på majoriteten i utskottet och påbörjar en lagstiftningsprocess, säger Niels Paarup-Petersen, migrationspolitisk talesperson för Centerpartiet.
Pausade utvisningar
Ett annat alternativ som lyfts är att utskottets kansli börjar ta fram ett lagförslag. Men det är ett ovanligt förfarande som kan dra ut på tiden.
Partierna vill även ha svar på vad som krävs för att Migrationsverket ska pausa utvisningarna redan nu, i väntan på ny lagstiftning.
Så skedde under förra mandatperioden.
– De kunde pausa på grund av oprecis lagstiftning från regeringen på en presskonferens. Då är frågan vad som krävs för att de ska kunna göra det när det finns en majoritet i utskottet, säger Paarup-Petersen.
Forssell: Kommer gärna
Stopplagen innebär att ingen som har haft uppehållstillstånd i Sverige på grund av anknytning som barn ska utvisas.
Men förslaget innehåller inte någon närmare avgränsning om vilken grupp som ska omfattas.
Migrationsminister Johan Forssell (M), som sitter i en övergångsregering, har sagt att regeringen kan delta konstruktivt i arbetet med den tillfälliga lagen men han har flera frågetecken kring just avgräsningen.
”Jag kommer gärna till riksdagen och svarar på frågor om vår ventil som trädde i kraft förra veckan. För att arbetet ska komma vidare måste de rödgröna partierna reda ut de frågetecken och motstridiga besked som de själva lämnat angående deras utskottsinitiativ", säger Forssell till TT.












