En riksdagsledamot misstänks för barnpornografibrott, enligt SVT. Ledamoten lämnar nu alla uppdrag för sitt parti.
Svensk polis fick kännedom om de misstänkta brotten efter att den amerikanska organisationen NCMEC kommit med ett tips, skriver SVT som först rapporterade om det misstänkta brottet. Organisationen, som verkar för att globalt bekämpa sexuell exploatering av barn, skickar varje år tusentals tips till svensk polis.
– Jag har inga kommentarer, annat än att en person har förhörts. Personen är släppt men misstankarna kvarstår, säger åklagare Lena Körner vid Särskilda åklagarkammaren till TT.
SVT uppger att en husrannsakan i riksdagsledamotens hem har gjorts och att flera elektroniska enheter har tagits i beslag.
TT har tagit del av en handling där en riksdagsledamot avsäger sig sitt uppdrag.
”Vi har fått in en begäran om avsägelse från en riksdagsledamot. Personen har angivit för oss är att detta är på grund av personliga skäl. Det är inte vår uppgift att bekräfta någon form av koppling mellan rapporteringen som varit och den här personens val. Därför kommer vi inte att kommentera detta mer i nuläget", skriver partiet i en kommentar.










