Finansminister Elisabeth Svantesson (M) vill låna pengar för att sänka skatten på bensin och diesel samt till elstöd. Vårbudgeten rymmer ofinansierade förslag på 7,7 miljarder kronor. Och beredskap finns för ytterligare 8 miljarder i sänkt skatt framåt höstens val.
När vårbudgeten läggs fram på måndag kommer finansministern att åter betona hur osäkert det ekonomiska läget är, men samtidigt försäkra att regeringen har kontroll och beredskap för kriser – trots att hon tidigare i år deklarerade att pengarna för reformer är slut.
Lånar 7,7 miljarder
Ändå har vårbudgeten ofinansierade reformer på cirka 7,7 miljarder, det vill säga saker som regeringen och Sverigedemokraterna måste låna till.
Finanspolitiska rådet har tidigare kritiserat regeringen för att ha lagt fram för många ofinansierade förslag och Socialdemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson, Mikael Damberg, hänger på:
– Finansministern har själv erkänt att pengarna är slut och nu närmar vi oss EU:s bottengräns för hur stora underskott ett land får ha, säger han och hänvisar till EU:s gräns på minus 3 procent.
Det lovas en sänkning av skatten på bensin och diesel i fem månader, från den första maj, med en krona respektive 40 öre litern. Det kostar staten 1,6 miljarder i minskade skatteintäkter.
För den enskilde ger det inte så mycket – ungefär 120 kronor totalt för den som kör dieselbil 1 400 mil per år och 230 kronor för den som kör på bensin och 900 mil per år.
Det lovas elstöd till hushållen – inget till företag – i juni. Det går på 3,4 miljarder. En villaägare kan räkna med mellan 1 100 och 1 850 kronor, enligt regeringen.
Den som bor i lägenhet, och inte har elen inbakad i hyran, kan vänta sig mellan 100 och 200 kronor i stöd.
Åtta miljarder till
Men regeringen laddar för mer och har ansökt hos EU-kommissionen om att få sänka drivmedelsskatten ytterligare, under EU:s miniminivå, i fem månader. Det skulle sänka skatten med tre kronor per liter till en kostnad på 8 miljarder.
Avgörande för om det blir av är om oljepriserna fortsätter att ligga så högt som de har gjort sedan USA och Israel inledde kriget mot Iran.
De skarpa förslagen till riksdagen om steg ett för bensinskatten samt elstödet läggs i en extra ändringsbudget samtidigt som måndagens vårproposition. Riksdagen kan få ta ännu en ändringsbudget vid den extrainkallade sessionen i augusti, en månad före riksdagsvalet den 13 september.













