Jasmine Paolinis grusform håller i sig. Fjolårsfinalisten är klar för tredje omgången i Franska mästerskapen efter seger, 6–3, 6–3, mot Ajla Tomljanovic, Australien.
Är det dags för italienskans första grand slam-titel? Formen verkar det inte vara något större fel på i alla fall.
Häromveckan bröt Jasmine Paolini en 40 år lång förbannelse när hon som första hemmaspelare sedan 1985 tog hem Mastersturneringen i Rom. Och med det genrepet i ryggen har hon inlett Franska mästerskapen med två raka segrar, inräknat Italian Open har hon nu åtta raka på grus.
I första omgången fick hon kämpa för att nöta ner kinesiskan Yuan Yue (2–1 i set). I den andra gick det lättare för 29-åringen, som i fjol blev tvåa i såväl Franska mästerskapen som Wimbledon.
Australiskan Ajla Tomljanovic bet ifrån så gott hon kunde men fick se sig besegrad av den fjärdeseedade Paolini i två raka set, 3–6, 3–6.
Paolini har många goda minnen från Stade Roland Garros. Förutom finalplatsen i Franska mästerskapen tog hon under 2024 även OS-guld i dubbel på de klassiska grusbanorna.
– Jag gillar den här banan, jag har fantastiska minnen härifrån och det är underbart att vara tillbaka i Paris med den här publiken, säger Paolini i segerintervjun i Eurosport.
Även den regerande mästarinnan Iga Swiatek, Polen, är vidare i grusturneringen. Hon slog ut Emma Raducanu i två raka set. Brittiskan lyckades bara vinna tre game i matchen, som var över på en dryg timme.
Swiatek är ute efter fjärde raka titeln i Paris.
Kinesiskan Zheng Qinwen, som tog OS-guld i singel i Paris, är också vidare till tredje rundan. Zheng besegrade colombianskan Emiliana Arango med 6–2, 6–3.